Z cyklu: Symbolika – Drzewo Życia

Nowy Rok to cały szereg postanowień. Na pewno przynajmniej próbowaliście stworzyć takie zestawienie. Z Kassandrą Jewellery również wiąże się kilka planów nowości. Jedną z nich będzie rozpoczęty przeze mnie cykl: Symbolika. Postaram się w przyszłych artykułach przybliżyć co nieco na temat symboli, które pojawiają się w mojej biżuterii. Na pierwszy ogień wybrałam Drzewo Życia.

Symbol Drzewa Życia w różnych kulturach pojawia się już od pradawna. Występuje między innymi w źródłach dotyczących starożytnej Mezopotamii, mitologii hinduskiej, a także wielu religiach, między innymi chrześcijaństwie, judaizmie i islamie. Drzewo Życia symbolizuje nie tylko cykl przyrody i regularne odradzanie się na nowo, ale także ludzkie przemijanie. Korzysta z wszystkich czterech żywiołów: korzenie z ziemi i wody, zaś pień wraz z koroną – powietrza i słońca.

Drzewo Życia jest pozytywnym, szanowanym symbolem w wielu kulturach, religiach, czy duchowości. Tak na przykład w buddyzmie symbolizuje oświecenie. Wielokrotnie pojawiało się także w sztuce. Między innymi malował je Gustav Klimt, artysta znany z epoki Secesji. Symbol Drzewa Życia to wizerunek rajskiego drzewa Edenu. To symbol nieśmiertelności według Hindusów, czy wedługwierzeń Lapończyków to drzewo kosmiczne; symbol przemijania, odrodzenia, a także wieczności, oświecenia, cyklu natury, siły, ale również pokoju.

Drzewo Życia przedstawiane jest zazwyczaj w kole, ale niekoniecznie, posiada bardzo rozłożyste gałęzie, jak również korzenie o podobnej objętości. W duchowości bardzo często symbolizuje również uziemienie oraz połączenie z naturą.

Naszyjnik Choker Boho Drzewo Życia z Agatów
Naszyjnik Choker Boho Drzewo Życia z Agatów

W wielu kulturach Drzewo Życia symbolizuje konkretny gatunek drzewa, tak na przykład w mitologi hinduskiej to święte drzewo figowiec pagodowy, według wierzeń słowiańskich las dębowy był miejscem przebywania bóstw, czy też według wierzeń afrykańskich to potężny baobab, który między innymi utożsamiany jest z nieprzeciętną siłą.

Nosząc symbol w postaci Drzewa Życia warto wiedzieć ogólnikowo, co przedstawia i jakie jest jego znaczenie. Z pewnością jest to bardzo dobry symbol, który może posiadać każdy.

Darmowa dostawa w Polsce od 200zł
10% rabatu po dołączeniu do Newslettera
Wygodne sposoby płatności

Newsletter

Zapisz się do newslettera i odbierz 10% zniżki na pierwsze zamówienie!