Biżuteria Metodą Tiffaniego

Biżuteria wykonana tradycyjną metodą Tiffaniego, czyli metodą tworzenia biżuterii stała się w Polsce ostatnio nieco bardziej popularna. Tę oryginalną technikę zapoczątkował Louis Comfort Tiffany w USA w XIX wieku. Zrewolucjonizował dotychczasowe możliwości tworzenia witrażu, wprowadzając kolorowe tafle szkła, które spajał ze sobą. Ten amerykański artysta tworzył głównie dzieła ze szkła w stylu charakterystycznej dla tamtego okresu secesji. Uważany jest on za prekursora wzornictwa lamp witrażowych oraz pięknych wazonów zwanych do dzisiaj od jego nazwiska tiffany. Co ciekawe był synem jubilera Charlesa Lewisa Tiffany’ego. Nic więc dziwnego, że tą nietypową technikę łączyć można właśnie z jubilerstwem…

Dlaczego witrażowa biżuteria

Oryginalna biżuteria, ręcznie tworzona metodą Tiffaniego niekiedy zwana jest biżuterią witrażową. To spore uproszczenie, jednak ma ono sens. Biżuterię, przy tworzeniu której wykorzystujemy tą metodę, tworzymy w bardzo podobny sposób. Przede wszystkim jest to biżuteria lutowana. Każdy taki egzemplarz biżuterii jest jedyny w swoim rodzaju i niepowtarzalny. A to z tego względu, iż wszystko jest tutaj ręcznie wykonane. A oprawiać można zarówno kamienie szlachetne, minerały, szkło, jak i ceramikę. Możliwości zatem jest nieskończenie wiele.

Szerokie spektrum możliwości

Technika tworzenia metodą Tiffany pozwala na cały szereg różnych możliwości oprawy kamieni, szkła, czy ceramiki. Różnych kształtów,a nawet nieregularnych brył. Nie tylko formy mogą być niezwykle zróżnicowane, ale także kolory i tekstury. Dzięki wielu różnym odczynnikom chemicznym można taką biżuterię oksydować, co nadaje przedmiotom patyny czasu i wyglądem przypomina srebro. Można nawet uzyskać efekt biżuterii o miedzianym połysku, co na pewno ucieszy zwolenników miedzianej biżuterii. W końcu to miedź stanowi tutaj bazę. Dzięki łączeniu z miedzianymi drutami o różnym przekroju, możemy realizować rozmaite pomysły. a włączając w swoje projekty elementy blachy, balansujemy już na krawędzi metaloplastyki, czy wire-wrappingu (w kontekście wykorzystywanych tutaj drutów).

Wisior Rustykalny Niebieski Agat
Agat oprawiony tradycyjną metodą Tiffany, oksydowany

Dzięki tej metodzie w zaciszu własnej pracowni możemy tworzyć, co tylko przyjdzie nam do głowy. Najwięcej frajdy daje z pewnością oprawianie minerałów i kamieni szlachetnych. To one tutaj grają pierwsze skrzypce, dlatego wówczas sama oprawa jest jedynie dodatkiem. Wspaniałą możliwość daje ta metoda, kiedy zamykamy w szkle cenne dary natury, czy inne pamiątki.

Wisior Urokliwy Rumianek
Rumianek zamknięty w szkle
Wrzosy w oprawie metodą Tiffaniego

Wisiory, kolczyki, czy naszyjniki

Technika tworzenia witrażu zwana metodą Tiffaniego pozwala na tworzenie biżuterii każdego rodzaju. Począwszy od masywnych wisiorów, poprzez wiszące kolczyki, na pierścieniach kończąc. Lutowanie biżuterii pozwala nam na spajanie ze sobą kilku elementów, dlatego tworzona tą techniką biżuteria wcale nie musi być oczywista. Mogą to być nawet bransoletki, które stworzymy z połączonych elementów, czy nawet lutowane przestrzennie kolie. Jest to niewątpliwie przejaw sztuki, dzięki mnogości wykorzystanych technik i ich rozwiązań oraz oczywiście faktu, co można z ich pomocą wykonać.

Zalety biżuterii witrażowej

Biżuteria tworzona metodą Tiffaniego z pewnością jest oryginalna i ponadczasowa. Tutaj nie ma mowy o tym, że moda na nią przeminie. To wyjątkowe, artystyczne projekty na lata. Co zatem jeszcze je wyróżnia? Unikatowość i niepowtarzalność, a to z tego względu, że wszystko stworzone jest manualnie. Nigdy nie da się stworzyć dwóch identycznych zawieszek. Obok wspomnianego artyzmu i oryginalności, na pewno warto wspomnieć o tym, że to metoda, która pozwala na opatentowanie własnego stylu. Bo dzięki licznym rozwiązaniom, specyfikom i materiałom można tworzyć, tworzyć i tworzyć!

Warsztaty tworzenia biżuterii Metodą Tiffany’ego

A jeżeli jesteś zaintersowana/y Warsztatami tworzenia biżuterii Metodą Tiffany’ego, dobrze trafiłaś/eś! Tutaj znajdziesz więcej informacji na ten temat. Warsztaty tworzenia biżuterii Metodą Tiffany’ego

Darmowa dostawa w Polsce od 200zł
10% rabatu po dołączeniu do Newslettera
Wygodne sposoby płatności

Newsletter

Zapisz się do newslettera i odbierz 10% zniżki na pierwsze zamówienie!