Biżuteria ze stali szlachetnej

Biżuteria ze stali szlachetnej

Stal szlachetna, stal chirurgiczna, stal nierdzewna, stal austenityczna, stal 316L, czy stal INOX tych wszystkich nazw stosuje się zamiennie dla tego tworzywa. To jeden z rodzajów stali wykorzystywany między innymi w medycynie, przemyśle, ale również jubilerstwie. Biżuteria ze stali szlachetnej jest coraz bardziej popularna i cieszy się świetną opinią.

Zalety stali nierdzewnej

Stal szlachetna ma niezliczoną ilość zalet. Ze względu na minimalne ilości innych metali w składzie, jest hypoalergiczna. Jest zatem idealna dla osób, które mają uczulenie, bądź alergię na różne metale. Niektórzy źle tolerują jedynie zakładanie kolczyków, inni mają odczyny alergiczne na całym ciele. Wiele osób skarży się na uczulenie na srebro próby 925. W tym przypadku również poleca się im stal chirurgiczną.

Seria stali 300 według klasyfikacji ogólnej jest najbardziej odporna na korozję. Z czeka wynika, że stal szlachetna nie rdzewieje, ani nie śniedzieje. To dobra wiadomość dla tych użytkowników biżuterii, którzy nie lubią zdejmować biżuterii na przykład do kąpieli, czy na wakacjach. Warto wspomnieć, że z rodzaju stali klasyfikowanej jako 316L tworzy się elementy protetyczne, czy elektrody rozruszników serca.

Minimalistyczna bransoletka z cyrkonu z elementami ze stali szlachetnej

Cechy biżuterii stalowej

Biżuteria ze stali szlachetnej jest trwała. Jak wspomniałam wcześniej, nie rdzewieje. Dodatkowo stal chirurgiczna jest twarda w porównaniu na przykład do srebra. Dzięki temu łańcuszki, nawet te cienkie są bardzo wytrzymałe.

Wizualnym walorem stali jest na pewno fakt, że posiada lśniący połysk. Wystarczy delikatnie przetrzeć ją miękką tkaniną i już jest jak nowa. Oczywiście istnieje także stal matowa, którą poddano wcześniej specjalnej obróbce. I ta jej forma ma swoich zwolenników. Głównie wśród mężczyzn.

W jubilerstwie, dzięki platerowaniu stal przyjmuje różne odcienie. Najbardziej popularna jest ta klasyczna, kolorem przypominająca ciemne srebro. Ponadto plateruje się stal na przykład na złoto. I w ten sposób uzyskujemy piękną pozłacaną stal, która może przypominać żółte lub różowe złoto. Stal rodowana natomiast ma kolor czarny i również ma wielu swoich entuzjastów.

Stosunkowo twarda i ciężka w obróbce jubilerskiej stal, pozwala na tworzenie płaskich zawieszek lub wycinanych ażurowych elementów, a także oczywiście wszelkich części montażowych, takich, jak bigle do kolczyków, zapięcia, łańcuszki i inne. Bardzo popularne są tak zwane celebrytki, czyli płaskie zawieszki i łączniki o różnych kształtach, a także bransoletki ze sznurków ze stalowymi łącznikami. Co ciekawe na stali można grawerować, natomiast za pomocą specjalnego laseru.

Kolczyki Stalowe Sztyfty Lazurowy Lotos
Stalowe sztyfty Lotos

Podsumowując, biżuteria ze stali szlachetnej jest naprawdę świetna. Jest trwała, nie rdzewiej, nie śniedzieje, idealnie nadaje się dla alergików i dobrze wygląda. A kolejnym plusem jest fakt, że w porównaniu do innych metali szlachetnych jest niedroga. A można by polemizować, że w pewnych kwestiach przebija srebro, choćby z tego względu, iż jest mniej wymagająca i nie trzeba jej czyścić. 😉

Darmowa dostawa w Polsce od 200zł
10% rabatu po dołączeniu do Newslettera
Wygodne sposoby płatności

Newsletter

Zapisz się do newslettera i odbierz 10% zniżki na pierwsze zamówienie!